Перша фіксація у nvim-gdb сталася 16 серпня 2017 року. Тож можна сміливо відзначати першу річницю. Проект насправді переріс мої очікування. Тож огляньмо найпомітніші віхи в його розвитку.

Огляд

Власне, є тільки жменька вимог до налагоджувача:

 • Показувати інтерфейс командного рядка налагоджувача
 • Показувати початковий код у вікні Vim з позначеним розташуванням активного кадру
 • Показувати розташування місць зупинки у початковому коді
 • Обробляти різні клавіатурні скорочення команд next, step, finish тощо.

І nvim-gdb робить тільки це, нічого більше. Припускається, що все інше підтримується самими налагоджувачем. Наприклад, збереження місць зупинки, перегляд історії, коду асемблера, реєстрів процесора, пам’яті і т.ін.

Різні налагоджувачі

Все почалося з геніальної тонкої обгортки навколо GDB щоб спростити розробку Neovim: neovim_gdb.vim. Виявляється, GDB не завжди можна використати (дивись запит). Але та саму ідею можна застосувати до будь-якого налагоджувача з інтерпретатором команд,— подумалось. — Так, і так з’явилась команда :GdbStartLLDB.

Потім, коли велика частина функціональності було вже зроблено мовою Python, мені знадобилося покроково виконати тест. Тож довелося на трохи відволіктися і так само загнуздати PDB. Хоч він і поводиться трохи по-іншому, все ж цілком можна використовувати.

Початок PDB

Точні місця зупинки

Хоч і легко обробляти натиснення клавіші <f8>, зовсім інша справа, коли місце зупинки визначається в інтерпретаторі команд. Зупинка може бути тимчасовою одноразовою, умовною і ще багато якою. До того ж, вона може відповідати багатьом місцям у коді одночасно.

Щоб показувати значки місць зупинки в початковому коді точно, програма запитує про це у налагоджувача під час кожної зупинки. Разом з тим, користувачу не можна набридати неочікуваними повідомленнями, не можна залишати сліди в історії команд. Усе це по-різному зроблено у різних налагоджувачах.

У LLDB дозволено запустити нитку, у якій виконуються сторонні службові команди на кшталт info breakpoints. Здається, такої можливості у GDB немає, але легко обійти історію команд з допомогою префіксу server. А взаємодію з ним можна профільтрувати через тонку програму-посередник. Ось так і вийшло!

Охайний інтерфейс

В оригінальному розширенні було дуже легко все зіпсувати. Закрити вікно, перейти у іншу вкладку під час налагодження тощо. Але тепер все по-іншому. Поведінку відполіровано. Навіть можна проводити кільки різних сеансів налагодження одночасно.

Перероблено клавіатурні скорочення. Вони призначаються і прибираються динамічно залежно від того, в якому вікні фокус. Тож, коли користувач переходить із вкладки з сеансом налагодження, не можна буде крокувати кодом. Так само скорочення nvim-gdb не зіпсують користувацькі скорочення на кшталт ctrl-p.

Набір тестів

Напевне, це найкорисніша частина щоб забезпечити практичну стабільність розширення. Всі основні операції ретельно тестуються у всіх налагоджувачах. Тепер можна бути впевненим, що як би не змінився код, зміна не поламає основну функціональність, поки тести успішні.

/tmp/nvim-gdb master
$ ./test/all.sh
Check for neovim   /usr/bin/nvim
Check for python3  /usr/bin/python3
Check for gdb    /home/sakhnik/work/dotfiles/src/.bin/gdb
Check for lldb    /usr/bin/lldb
Compiling test.cpp  a.out
..
----------------------------------------------------------------------
Ran 2 tests in 0.000s

OK
test_10_quit (test_10_generic.TestGdb)
=> Verify that the session exits correctly on window close. ... ok
test_20_generic (test_10_generic.TestGdb)
=> Test a generic use case. ... ok
test_30_breakpoint (test_10_generic.TestGdb)
=> Test toggling breakpoints. ... ok
test_35_breakpoint_cleanup (test_10_generic.TestGdb)
=> Verify that breakpoints are cleaned up after session end. ... ok
test_40_multiview (test_10_generic.TestGdb)
=> Test multiple views. ... ok
test_50_interrupt (test_10_generic.TestGdb)
=> Test interrupt. ... ok
test_10_detect (test_20_breakpoint.TestBreakpoint)
=> Verify manual breakpoint is detected. ... ok
test_20_cd (test_20_breakpoint.TestBreakpoint)
=> Verify manual breakpoint is detected from a random directory. ... ok
test_30_navigate (test_20_breakpoint.TestBreakpoint)
=> Verify that breakpoints stay when source code is navigated. ... ok
test_10_generic (test_30_pdb.TestPdb)
=> Test a generic use case. ... ok
test_20_breakpoint (test_30_pdb.TestPdb)
=> Test toggling breakpoints. ... ok
test_30_navigation (test_30_pdb.TestPdb)
=> Test toggling breakpoints while navigating. ... ok

----------------------------------------------------------------------
Ran 12 tests in 97.445s

OK

/tmp/nvim-gdb master 1m 38s
$

Ті самі тести запускаються у Travis CI: nvim-gdb. Зовсім нещодавно було додано тестування у Darwin, тож тепер неперервна інтеграція здійснюється і у Linux і в Darwin. До речі, мені пощастило, що вдалося це зробити без будь-яких дорогих MacOS!

Travis CI

Підсумок

Відверто, мені нечасто потрібен налагоджувач. Проте тепер є один в руках завжди напоготові. Певна річ, він буде розвиватися. Буде додаватися нова функціональність, теперішня буде покращуватися. Будь ласка, не соромтеся повідомляти про помилки чи пропонувати виправлення, якщо є необхідність.